1-Yurtdışına Taşınacak Eşyaların Belirlenmesi

Yurtdışına ev eşyalarınızı taşıma kararı verdikten sonra ilk yapılacak işlem taşınması gereken eşyalarınızın belirlenmesi olmalıdır.Taşınacak eşyalarınızın belirlenmesi aşağıda bahsedeceğimiz bütün başlıklarda belirleyici olacaktır.Çünkü nasıl bir taşıma izleyeceğinizden eşyalarınızın paketlenme biçimine kadar belirleyici olan şey,yurtdışına taşınacak eşyalarınızın ne miktarda olduğudur.

Taşımayı planladığınız eşyaların listesi üzerinden çıkacak metreküp hesabı,fiyatlandırma ve operasyon anlamında size yöneltilecek ilk soru olacaktır.Tahmini veya net bir şekilde metreküp hesabınız mevcut değilse eğer yurtdışına ev eşyası taşıma firmalarıyla bir eşya listesi paylaşmanız yeterli olacaktır.

Artık yurtdışına taşınacak eşyaları belirlediyseniz eğer sıra nasıl bir yurtdışı taşıma işlemi gerçekleştireceğinize karar vermek olacaktır.

 

2-Yurtdışına Taşınma Yönteminin Belirlenmesi

Yurtdışına taşımayı belirlediğiniz eşyalar için en uygun ve avantajlı taşıma yöntemini belirlemede iki esas önemlidir.Bunlardan birincisi nereye taşınacağınız,ikincisi ise ne kadar eşya taşıyacağınız.

Uluslararası ev eşyası taşıma yöntemlerinden karayolu taşıması,denizyolu taşıması,havayolu taşıması yöntemlerinden en uygun ve avantajlı yöntemi seçmek hem taşınma sonrasındaki adaptasyon sürecinizi rahatlatacaktır hem de ulluslararası taşınmada üzeirnize düşen yükü azaltacaktır.Örneğin; Türkiye - ABD taşımaları için iki adet opsiyon üzerinden taşıma işleminiz yurtdışına ev taşıyan firmalar tarafından değerlendirilecektir.Bunlar uluslararası denizyolu taşıması veya uluslararası havayolu taşıması işlemleridir.Eşya miktarınız ve taşınmayı planladığınız eyalet üzerinden en avantajlı ve en uygun taşıma yöntemi firmalarca tarafınıza sunulacaktır.Sunulan taşıma yöntemlerinde firmalar tarafından avantajlar ve uygunluk durumu(eve teslim işlemleri,gidilen ülkedeki gümrükleme işlemleri vs) tarafınıza bildirilecektir.

Uluslararası taşıma yöntemi belirlendikten sonra ise taşıma işlemi için bir firma ile anlaşma sırası gelmektedir.

 

3-Yurtdışına Ev Eşyası Taşıyan Firmalar

Yurtdışına evinizi taşıyacak firma seçiminde dikkat edilmesi gereken hususların başında taşıyıcı firmanın alanındaki tecrübesi gelmektedir.Bir firmanın alanındaki tecrübesi firma yaşından fazlasını gerektirmektedir.Bunu müşteri yaklaşımı ve yetkinlik seviyesi ile ancak ölçebiliriz.Yurtdışına ev eşyası taşımalarında uzman kadro,gerekli taşıma belgelerinin var oluşu,satış öncesi/sonrası gerekli desteğin sağlanması ve gerekli gümrük-acente bağlarının güçlü olması yeterlilik açısından belirleyici olan faktörlerdir.

Örneğin İstanbul Berlin ev eşyası taşıma işlemi için,uluslararası karayolu taşımasında anlaştığınız firmanın C3 yetki belgesine sahip olması taşıma işleminin mihenk taşını oluşturmaktadır.Akabinde ise firmanın taşıma işlemi konusunda doğru yönlendirmeleri,sağlıklı paketleme ve operasyon süreçleri,gümrük işlemlerinin hızlı ve kolay gerçekleştirilebilirliği gelmektedir.

Bahsettiğimiz yeterliliklere sahip firmalar ile çalışmak,uluslararası ev taşıma işlemlerinde herhangi bir problem veya gecikme yaşamadan taşınmanızın sağlayıcısı olacaklardır.

 

4-Yurtdışına Taşınma  İşlemlerinde Paketleme İşlemleri

Ev eşyalarınızın paketlenmesinde önemli noktalar arasında ilk sırada eşyalarınızın de-monte işlemi gelmektedir.Herhangi bir eşyanızın(TV Ünitesi,Yemek Masası,Ev Aksesuarı vs.) en çok ayrılabildiği parçaya ayrılması hem paketleme işlemlerinde hem de taşınma esnasında sağlıklı bir yolculuk doğuracaktır.

Sağlıksız ve özensiz paketlenmiş ev eşyalarınızın her aşamada zarar görmesi kaçınılmaz olacaktır.Eşyalarınız araç içerisinde ne kadar düzgün istiflenmiş olursa olsun,yurtdışı taşımanızda zarar görme ihtimali çok yüksektir.

Aynı zamanda doğru eşyanın doğru paketlenmeside önem teşkil etmektedir.Örneğin elbiselerinizin askılı kıyafet koli ile nakliyesi,kıyafetlerinizin kırışmadan veya bozulma göstermeden yeni evinizde kullanımını sağlayacaktır.Aynı şekilde beyaz eşyalarınızın paketlenmesi işlemindeki titizlik ve doğru malzeme kullanımı,beyaz eşyadaki herhangi bir deformenin önüne geçecektir.Söz konusu olan yurtdışına ev taşımanızda paketlemenin yeri ciddi bir önem teşkil etmektedir.

 

5-Yurtdışına Taşınırken Kullanılacak Gerekli Evraklar

Yurtdışı taşımalarnda gümrükleme işlemi herhangi bir ticari eşyadan daha farklı bir şekilde ilerlemektedir.Lokasyondan lokasyona farklılık gösterse de aşağıda yurtdışına zati eşya taşıması ile ilgili evrakları görebilirsiniz;

*Noter onaylı taşıma vekaletnamesi

*TC kimlik fotokopisi

*Pasaport fotokopisi

*Uçak bileti fotokopisi

*Islak imzalı eşya listesi

 

 

6-Yurtdışına Taşınma İşlemlerinde Depolama Avantajlarından Yararlanma

Bir yurtdışına taşıma işleminde eşyaların depolanma seçeneği her zaman değerlendirilmelidir.Kalıcı veya geçici olarak planlanan yurtdışı taşımalarınızda depolama seçeneği birkaç farklı nedenden ötürü değerlendirmeye alınabilinir.

Örneğin çalışma vizesiyle beş yıllığına Hollanda'ya gitmeniz gerekti ve oraya gittikten sonra ev tutma işlemini gerçekleştirmek durumunda kaldınız.Bu sebeple eşyalarınızın belirli bir süre depolanması opsiyonunuz,size hem maddi olarak avantaj sağlayacak hem de eşyaların taşınması konusunda belirli yüklerden alıkoyacaktır.

Bir diğer örnekte ise önümüzdeki 10 ay için yurtdışında yaşamanız gerektiğini düşünelim.Böyle bir işlemde hem eşyalarınızın temiz ve doğru muhafazası hem de maddi avantajından ötürü ev eşyası depolama sizin için bir opsiyon haline gelebilir.

Ev eşyası depolama firması seçiminde ise alanında uzman firmaları tercih etmeniz eşyanızın akıbeti açısından faydalı olacaktır.

3 Adımda Teklif Al

TAŞIMAK İSTEDİĞİNİZ BÖLGE